Воблери за морски риболов
Воблерите са, може би, най-популярният вид примамки за морски риболов. Реалистичната им форма и игра, и силните вибрации, които създават под водата, успяват да заблудят морските хищници, че това са потенциални жертви.
Кои са най-подходящите воблери за морски риболов?
Най-подходящите видове воблери за морски риболов са повърхностните и миноу примамките. Те най-точно наподобяват формата и поведението на бейтфиш (дребната риба, с която се хранят хищниците). Тънки, издължени тела, които подскачат панически или криволичат по повърхността или под водата.
В групата на повърхностните примамки спадат уолкъри, попъри, пенсил-попъри, “игли”, скипъри и други. Всеки от тези видове примамки има различно поведение във водата, с което може да се имитира текущото поведение на дребната риба и да се предизвика атака. Повърхностните морски воблери са изключително силно оръжие за плитки места и за моменти, когато трябва да изнервите рибата.
Миноу примамките от своя страна могат да бъдат потъващи, плаващи или с неутрална плаваемост. Много често един модел се произвежда в поне две от тези разновидности, за да може да се използва в различни условия. Потъващите воблери са много подходящи за места със силно течение, голяма дълбочина, както и за бурно време. Плаващите, от своя страна, дават огромно предимство на плитки места с шарен релеф, като Ви помагат да избягвате потенциални закачки. Морските воблери с неутрална плаваемост са незаменимо оръжие в риболова на мнителни риби като баракудите, в моменти на ниска активност. Подходящи са както за риболов по пристанища, така и на по-диви места, като често пъти провокират атаки и на много други видове риба.
И при повърхностните, и при миноу воблерите за морски риболов, един и същи модел може да бъде произведен в няколко различни размера. Това е така, за да може да се имитира размера на бейтфиша в различните сезони. От края на пролетта до началото на есента, морето изобилства от дребна риба, съответно се набляга на по-дребни примамки. През есента и зимата се използват по-едри воблери, тъй като хранителната база е значително намаляла и трябва да се грабне вниманието на хищника с нещо по-голямо.
Освен споменатите два типа примамки по-горе, за морски риболов също се използват и кранкове, и вайбове. Те са много подценявани, но много успешни примамки в риболова на лаврак, ципура и някои по-дребни видове риба. Силната вибрация може да бъде силен провокатор за пасивни риби.
Разлики между воблери за морски риболов и за сладководен?
Много производители правят един и същи модел примамка в морски и в сладководен вариант, като просто правят специални морски цветове и използват куки с антикорозионно покритие при соленоводните варианти. На теория можете да използвате и двата за морски риболов, но има голяма вероятност куките и арматурата на сладководния вариант да не са пригодени за солена вода и да ръждясат по-бързо. Но, това не е такъв проблем, ако една примамка работи, нали така?!
Друга разлика може да бъде и теглото, като често пъти производителите добавят няколко грама допълнително на морските воблери заради нуждата от постигане на по-голяма стабилност при полет и при движение във водата.
В риболовен магазин VUK.BG ще откриете някои от най-популярните модели воблери за морски риболов от марките DUO International, Mechanic Lures и Evo Lures. Модели, които са се доказали през годините и със сигурност ще Ви донесат успех както в Черно море, така и в Гърция, Турция и на по-екзотични дестинации. Разгледайте наличностите ни и поръчайте сега!